Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Linux Komutları

EN TEHLİKELİ 5 LİNUX KOMUTU
RM –RF Komutu
Sil komutunun tekrarlamalı hali olan rm –rf komutu dosyanın veya içinde yer alan herhangi bir bilginin hızlıca silinme yolu olmaktadır. Bu durum en ufak bir isim hatası veya farklı bir dosya adının yazılmasıyla önüne geçilemeyen zararlara yol açabilir.
Örnek komut:  rm -r
:(){:|&};: Komutu
Linux “:” şöyle bir komut fonksiyon işleminde dahi tanımlama yapıp çalıştıktan sonra iki farklı açıdan biri ön, bir diğeri arka olmak üzere iki kez çağırma işleminde bulunur. Bu nedenle birçok program geliştiricisinin de değindiği “Linux komutunun aslında canlı bir bomba olmakta” deyimi şüphesiz yerinde bir cümle olmakta. Bu işlem doğrultusunda sistem donma aşamasına gelene dek ardı ardına durmadan çalışma fonksiyonunu devrede tutar.
Hard Disk Formatla Komutu
Bu komut genellikle Linux işletim sistemine yeni geçiş yapmış acemilerin başına gelmekte. Durum tamamen hard diski yanlışlıkla silmek için birden fazla ortam oluşmasını sağlamaktadır. Nitekim bu da size olumsuz bir durum oluşturmaktan başka bir şey sağlamaz.
Örnek komut: mkfs.ext3/dev/hda
Hard Diski Sil Komutu
Kullanılan bu komut ile birlikte hard diskinizde yer alan bozuk dosya silme veya üzerine yazma işlemi değil tamamen hard diskin silinmesine yol açarak sıfırlarla dolmasını sağlayan bir komuttur.  Sistemi her ne kadar sıfırdan kurmak için kullanılan faydalı bir komut olsa da söyleyeceğim şu ki; hard diski tamamen silmek hiçti olumlu bir fikir olmamakta.
Örnek komut: dd if=/dev/zero of=/dev/hda
Hard Diskin Üzerine Yaz Komutu
Eğer bilgisayarınız üzerinde yılların emeği ve çok önemli dosyalarınız mevcut ise bu komuttan uzak durmanızı öneriyorum. Her ne kadar hard disk formatlama durumu hayatımızda önemli bir komut işlemini tabi etse de, çalıştıracağınız bu komut sizi tamamen felakete götürmektedir.
Örnek komut: command > /dev/hda
http://www.yunusvural.com/en-tehlikeli-5-linux-komutu/

Yeteneklerini kullanarak başarılı olan insanlarla bir sorunum yok, sadece başarının en üst hedef olmadığını düşünüyorum. Özgürlük, bilginin paylaşılması - genişlemesi başarının, kişiselliğin ötesinde şeyler. Kişisel başarı yanlış değil ama etkisi sınırlanmış, eğer gerektiği kadarını elde ettiyseniz hala bunun için açlık duymak ayıp, tabii doğruluk, güzellik ve adalet için durum tam tersi. / Richard Stallman