Linux’ta parolasız bir kullanıcı için sudo komutu nasıl etkinleştirilir?

Sudo komutu herhangi bir kullanıcı veya gruba özel ayrıcalıklar sağlar. Bazı komutlara yalnızca “root” kullanıcısı erişilebilir. Örneğin, sunucuyu yeniden başlatmak için bir “reboot” komut. Kök kullanıcı dışında hiçbiri bir linux sistemini yeniden başlatamaz, ancak bir kullanıcıya ayrıcalık sağlarsanız sunucuyu yeniden başlatabilir. Bu hesaba sudo ayrıcalıkları şu şekilde atayabilirsiniz.

Bu işi tamamladıktan sonra, şifre girmeden izin verilen süper kullanıcı komutlarını çalıştırabilir bir kullanıcı oluşacaktır.

[root@srv1 ~]# useradd testuser
[root@srv1 ~]# vi /etc/sudoers

Aşağıdaki satırı kopyalayıp benzer satırın altına yapıştırın.

...
testuser ALL=(ALL) NOPASSWD: ALL
...

Dosyayı kaydedip kapatın. Ve test edin.

[root@srv1 ~]# su - testuser
[testuser@srv1 ~]# cat /etc/passwd

Eğer bu kullanıcıya yalnızca bir veya birkaç komut için izin vermek isterseniz sudoers dosyasında bu kullanıcı için aşağıdaki düzenlemeyi yapabilirsiniz.

...
testuser ALL=(ALL) NOPASSWD:/bin/mkdir,/bin/rmdir
...

Kolay Gelsin.

Yeteneklerini kullanarak başarılı olan insanlarla bir sorunum yok, sadece başarının en üst hedef olmadığını düşünüyorum. Özgürlük, bilginin paylaşılması - genişlemesi başarının, kişiselliğin ötesinde şeyler. Kişisel başarı yanlış değil ama etkisi sınırlanmış, eğer gerektiği kadarını elde ettiyseniz hala bunun için açlık duymak ayıp, tabii doğruluk, güzellik ve adalet için durum tam tersi. / Richard Stallman