Vmware 6.5 – 6.7 Hatası: “Disk Consolidation Needed – Unable to access file since it is locked” Çözümü

Sanal makinedeki bir tek snapshot ‘ı silmek veya “Tümünü Sil” seçeneğini kullandıktan sonra, sanal makine için disk birleştirmenin gerekli olduğunu belirten aşağıdaki uyarıyı görebilirsiniz;

“Virtual machine disks consolidation is needed” Bu uyarıyı görünce normal olarak Snapshot –> Consolidate seçeneğini kullanırsınız ve size şu şekilde bir sonuç dönecek olabilir: “Unable to access file since it is locked”

Birkaç yöntem ile bunu çözebilirsiniz.

  1. Sanal sunucunuz için datastore migration işlemi uygulayın. Bu çoğunlukla işinizi çözecektir. Fakat bazı durumlarda migrate seçeneği aktif halde görünmeyebiliyor bu durumda ikinci seçeneği uygulayabilirsiniz.
  2. Sunucunuzun clone ‘unu alıp değişen datanız yok ise eskisini kapatıp yenisinden devam edin. Var ise clone aldıktan sonra data aktarımı yapabilirsiniz.
  3. Sunucunuzu kapatın. Disk dosyalarının hangi datastoreda olduğunu bulun ve sunucuyu Inventory ‘den remove edin. Datastore gidin ve dosyaları başka bir datastora manuel olrak taşıyın. sonra vmx filedan sunucuyu invontory ‘e yeniden ekleyip sunucunuzu açın.
  4. Emin olmamakla birlikte sanıyorum ki sunucunun üzerinde çalıştığı fiziksel host tasklarında birkaç işlem ile de bu durum düzeltilebilir ama hiç denemedim. Denemediğim işlemleri paylaşamıyorum.

Kolay Gelsin…

Yeteneklerini kullanarak başarılı olan insanlarla bir sorunum yok, sadece başarının en üst hedef olmadığını düşünüyorum. Özgürlük, bilginin paylaşılması - genişlemesi başarının, kişiselliğin ötesinde şeyler. Kişisel başarı yanlış değil ama etkisi sınırlanmış, eğer gerektiği kadarını elde ettiyseniz hala bunun için açlık duymak ayıp, tabii doğruluk, güzellik ve adalet için durum tam tersi. / Richard Stallman